вул. Данила Щербаківського, 9А

Київ

  • Вінниця
  • Дніпро
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Київ
  • Львів
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Харків

Вінниця / 19.03.2018

Лекція «Шлях Одіссея. Астрологія особистості»

19 березня в культурному центрі «Новий Акрополь» відбулася лекція «Шлях Одіссея. Астрологія особистості».

Стародавні міфи – це символічні тексти, які несуть в собі глибокий зміст. Розповідь про Одіссея оповідає про його шлях додому на рідний острів Ітаку із багатим трофеєм, здобутим на Троянській війні. Відпливши з Трої на чолі дванадцяти кораблів, Одіссей припливає додому без нічого, без скарбів і кораблів, навіть без одежі, втративши всіх своїх друзів. Повернувшись додому через вісімнадцять з половиною років подорожі, головний герой застає чоловіче населення Ітаки у залицяннях до його дружини Пенелопи, яка хитрощами кожного разу відправляє женихів ні з чим. Одіссей виграє у чоловічому змаганні, чим підтверджує свій статус правителя острова і чоловіка Пенелопи.

В аналітичній психології К. Г. Юнга острів – це символ особистості, початкової точки шляху до Самості, глибинної основи психіки. Розглядаючи міф про Одіссея в цьому ключі, оповідання про Одіссея – це розповідь про людину, яка долає безліч перешкод на шляху до самої себе, до центру своєї особистості, щоби опанувати себе і володарювати над самою собою. Символічно цей міф розповідає про кожного з нас, адже згідно К. Г. Юнга, кожна людина торує шлях індивідуації.

Класифікуючи велику кількість міфів народів світу, дослідники виокремлюють солярні міфи – міфи, в яких розповідається про Сонце. В солярних міфах головний герой символізує Сонце, а дії героя – річний або добовий сонячний рух. Традиційно рух Сонця розділяють на дванадцять етапів, що називають Зодіаком.

Застосовуючи трактування міфу про Одіссея як солярного, ми можемо побачити 12 основних етапів, які долає Одіссей. Окремі елементи цих етапів символічно позначають дванадцять астрологічних знаків. Особливістю міфу про Одіссея можна назвати те, що в розповіді Гомера зодіакальні сузір'я долаються у зворотньому напрямі: від сузір'я Риб до сузір'я Овна. При цьому кінечь оповідання починає новий цикл: Одіссей відправляється в нову подорож, щоб у далекій країні, де не знають, що таке море, заснувати храм Посейдона. 

Поєднуючи ці два підходи, ми бачимо, що «Одіссея» Гомера дає читачам багато символічних підказок про те, який наступний крок може зробити кожний з нас на своєму внутрішньому шляху. 

Після лекції слухачів чекала цікава вікторина з цінними подарунками.